EvenimentNoutăți

Hramul istoric al Parohiei Oborul Nou închinat “Sf. Împărați Constantin și Elena”

Evenimentele prilejuite de hramul bisericii noastre au debutat în seara zilei de miercuri, prin săvârșirea slujbei Vecerniei unite cu Litia, în prezența unui ales sobor de preoți și diaconi.


În atmosfera de rugăciune și bucurie duhovnicească specifică marilor sărbători, numeroși credincioși au participat la această slujbă de început a hramului închinat Sfinților Împărați Constantin și Elena, ocrotitorii bisericii noastre.


Ziua hramului a adus o întreită binecuvântare, fiind sărbătorite Înălțarea Domnului, Ziua Eroilor și pomenirea Sfinților Împărați Constantin și Elena. Sfânta Liturghie a fost săvârșită în prezența unui număr mare de credincioși, iar la final a fost oficiat un parastas pentru ctitorii bisericii și pentru eroii neamului, la troița din curtea bisericii.

Sfânta Liturghie a fost săvârșită în prezența unui număr mare de credincioși, veniți să se roage și să se bucure împreună de această zi aleasă. Alături de noi s-a aflat și domnul primar al Sectorului 2, Rareș Hopincă, împreună cu care am săvârșit un parastas pentru ctitorii bisericii și pentru eroii neamului românesc, la troița ridicată în curtea bisericii.

Părintele paroh Alexandru Mirel Lăudat a mulțumit tuturor celor prezenți, celor care au sprijinit organizarea hramului și, în mod special, domnului primar pentru prezență și prietenie, oferindu-i în semn de prețuire o icoană cu chipul Sfinților Împărați Constantin și Elena.

După slujbă, toți cei prezenți au luat parte la o agapă frățească, într-o atmosferă de comuniune, bucurie și recunoștință.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate și mulțumim tuturor celor care au fost alături de noi în această zi de sărbătoare!