NoutățiPOST ȘI RUGĂCIUNE

Credincioși din parohia Oborul Nou în pelerinaj la mănăstiri din județul Vâlcea

În ziua de 27 Martie 2023, Parohia Oborul Nou din Protopopiatul Sectorului 2 Capitală a organizat în Postul Mare un pelerinaj la patru dintre cele mai reprezentative aşezăminte monahale din Arhiepiscopia Râmnicului  mănăstirile Hurezi, Bistrița, Dintr-un lemn și Surpatele.  A fost de asemenea vizitat centrul de olărit din comuna Olari din apropierea orașului Hurezi.

La pelerinaj, organizat cu sprijinul Agenţiei de pelerinaje BASILICA TRAVEL a Patriarhiei Române, au participat membri ai comunităţii parohiale, însoțiți de Pr. Alexandru Mirel Lăudat, parohul bisericii.

Pelerinajul, pe lângă semnificația duhovnicească şi culturală, a avut şi o importantă dimensiune social-filantropică deoarece membrii comunității noastre parohiale au oferit mănăstirilor, alimente și produse neperisabile pentru oamenii săraci care sunt ajutați cu regularitate de acestea.